Jak správně očistit kombinézu před zimním obdobím

cisteni-kombi.jpg - PSí Hubík
S koncem motorkářské sezóny uložte Vaši kombinézu a další moto oblečení do skříně řádně ošetřené. Berte v úvahu materiál a zejména na kožené oděvy si pořiďte vhodné přípravky. Řádná údržba oblečení na motorku prodlouží jeho životnost. Pokud se na to necítíte, nechte si poradit od profesionálů.
 

Textilní oblečení

Pokud máte moto oděv, který je převážně textilní, je nejlepší mokré čištění. Vyjměte chrániče, kombinézu namočte do teplé vody s pracím prostředkem a nechte ji asi půl hodiny odstát. Nepoužívejte bělidla nebo jiné agresivní prací prostředky a aviváže. Silně znečištěná místa můžete vydrbat kartáčkem nebo je pořádně promnout v ruce. Vodu měňte, dokud nebude čistá. Celou kombinézu pak vymáchejte nebo osprchujte a pověste na ramínko, aby dobře proschla. Nezapomeňte zkontrolovat chrániče, jestli nejsou poškozené. Nakonec úplně suchou kombinézu ošetřete vhodným impregnačním prostředkem proti vodě a špíně. 
 

Kožený oděv

V případě, že vlastníte kombinézu či bundu a kalhoty z kůže, budou vám na její údržbu stačit hadříky, roztok vody a obyčejného, nejlépe neparfémovaného mýdla, pěna na čištění interiérů přileb nebo jiná čistící pěna na textil a balzám na kůži. Hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku otřeme vnější stranu kombinézy a dalším ji vytřeme do sucha. Vnitřní stranu očistíme pomocí prostředku na čištění vnitřků přileb nebo pěny na textil. Zbavíme ji tak nečistot, potu a zápachu. Nakonec celý vnější povrch ošetříme balzámem na kůži, aby zůstala pružná a chráněná před vlhkostí a nečistotou.
 

Jak uskladnit

U uskladňování motorkářskéh oblečení je nejdůležitější dbát těchto zásad: oděv ukládejte zásadně suchý, protože jen tak se zabrání vzniku nepříjemných zatuchlých pachů. V nejhorším případě může vlhké oblečení chytit i plíseň. Jak v případě textilních kombinéz, tak těch kožených je lepší použít na uskladnění obal, který chrání čistý povrch před prachem, ale zároveň je prodyšný, takže vaše kombinéza může hezky větrat.
 

Větší opravy

Pokud při čištění narazíte na poškozený zip, druk nebo natržený šev, je vhodné obrátit se na profesionály. Stejně tak se na ně můžete obrátit, pokud by se vám nepodařilo moto oblečení vyčistit, nebo si na to prostě netroufáte.
Tip
Netroufáte si na údržbu Vašeho moto oblečení sami? Pak právě pro Vás je tu služba týmu profesionálů Psí Hubík.