Materiály kombinézy: kůže, Kevlar, keramika

blog-kombinezy-zavodniku-13.jpg - PSí Hubík
Základním materiálem pro závodní kombinézy po desetiletí byl a stále je pravá kůže. Nejpoužívanější usní (vyčiněnou zpracovanou kůží) je hovězina, tzv. lícovka. Je to nejdostupnější velmi kvalitní materiál a díky moderním metodám zpracování má vysokou pevnost a skvělou odolnost proti prodření.

Velmi vyhledávanou usní je také klokan případně antilopa. Klokaní usně vykazují o cca 30 % vyšší odolnost proti oděru než hovězina. Je to způsobeno vnitřní strukturou a vazbami v usni. Každá část kůže zvířete má trochu odlišné vlastnosti. Proto při výrobě jsou jednotlivé díly kombinéz vyřezány z příslušné části usně.

Pro milovníky zvířat, ke kterým také patřím, uvádím, že ty nejsou porážena za účelem zpracování jejich kůže, ale z potřeby masa. Využití kůže je vlastně druhotný produkt.

Před pár lety vstoupily do oděvů nové syntetické materiály. Mezi nejznámější patří jistě aramidová vlákna nejčastěji známé pod obchodním názvem Kevlar. Tyto produkty překonávají svými parametry všechny doposud užívané přírodní materiály. Díky právě těmto vynálezům, lze dosáhnout požadovaných vlastností kombinéz při nízké hmotnosti.

Nejnovějšími materiály, které nyní zkoušíme v kombinézách několika jezdců, jsou textilie povrstvené keramikou.  

Foto: Klokaní kůže perforovaná a Textilie povrstvená keramikou.

Autor článku: Ing. Libor Hubík

Tip
Zajímáte se o špičkové kombinézy? Přečtěte si také o závodních kombinézách, konstrukci kombinéz, šití kombinézchráničích na kombinézách a designu kombinéz.