PŘÍCHOD JARA, VELIKONOCE ANEB SEZÓNA ZAČÍNÁ

blog_jaro_uvod.jpg - PSí Hubík

Příchod jara máme spojen s tradičními velikonočními svátky. Uctíváme příběh Ježíše nebo jen oslavujeme znovuzrození přírody. Pokud přeje počasí, vydáváme se na první jarní vyjížďky. Jaro je bezesporu odstartováním nové motocyklové sezóny. Jak se na ni správně naladit a připravit?příchod jara

Jak poznáme, že nastal pravý čas pro první jarní vyjížďku?

Především měnícím se počasím, kdy se po jarním slunovratu 21. března začínají prodlužovat dny. Nejen, že přibývá světla a to je dobré pro viditelnost motorkáře na cestách, také roste pozitivní vlna sluneční energie, která způsobuje touhu "znovu zatáhnout za plyn" a vyjet konečně z garáže. Ovšem neměli bychom do toho "jen tak vlítnout".

Na co si dávat pozor, když vyrážíme na cesty brzy po zimě?

Spíš než o výkonu by měla být první vyjížďka o emočním naladění na novou přicházející sezónu. Díky studenému asfaltu a nečistotám na vozovce se po zimě nedá jet hned "kolenem po zemi". Také řidičům aut potřebujeme dát čas, aby přivykli rychle přibližujícím se motocyklům. To, že jim svítíme dálkovými světly, není "to pravé ořechové", aby nás v sezóně lépe akceptovali. Co bychom mohli udělat, abychom byli lépe viděni?

Čím můžeme zvýšit viditelnost motorkáře zejména na jaře?

Obecně jsou to fluorescenční barvy na oblečení, které jsou navíc trendem současného motoodívání. Pokud jste příznivci konzervativnějších barev, lze zakomponovat šedé nebo černé retroreflexní proužky do designu, aby nerušily celkový dojem. Mezi nejnovější patří technologie SCILIF SUNFIBRE, což je stranově vyzařující světlovod ve formě paspule, která se všívá do švu motooděvu. K nasvětlení dochází vysoce účinnou světelnou diodou napájenou mikroprocesorem řízeným bateriovým zdrojem. Můžete zvolit 2 stupně svítivosti a také nastavit blikání. Výhodou je dosah zviditelnění, který přesahuje 1,5 km.

Seznamte se s cestovatelskou bundou Brilla, kde je technologie SCILIF SUNFIBRE zakomponována.technologie scilif

Jak se znovu připravit na ježdění?

Stejně jako přípravě motocyklu bychom se měli věnovat i přípravě sebe sama. Nezapomínejme, že jízda na motocyklu je fyzickou aktivitou, ať už míra sportovního výkonu je u každého jiná. Po dlouhé zimě máme přirozeně chuť rozhýbat své tělo a často se zbavit tukových útrob po všech těch svátcích jako jsou Vánoce a Velikonoce. A nyní přichází první zkouška, kterou je první oblékání motocyklové výstroje po tzv. motorkářském půstu.

Jak si zpříjemnit první oblékání do kombinézy?

První oblékání do motorkářského oblečení po zimě nemusí být snadné, i když jsme naši váhu udrželi v normálu. Doporučujeme si proto udělat dostatek času. Ideální je přenést oblečení z prochladlé garáže domů. Věděli jste, že chrániče z tzv. paměťových pěn reagují na nízké teploty ztvrdnutím a to pak zhoršuje komfort oblékání? Tělesnou teplotou člověka se chrániče dostávají zpět do požadované formy.

Před oblékáním zkontrolujte funkční stav zipů, druků, suchých zipů, švů, chráničů. Pokud najdete závadu, informujte se v našem výrobním závodu o možnostech oprav.

Co dělat, když se po zimě nevejdu do kombinézy?

Pokud jsme se do kombinézy dostali a vše pozapínali, je první úspěch. Mírné nepohodlí může způsobit mimosezónní odvyknutí. Také pokud se naše váha přes zimu zvýšila cca o 3-5 kg může být příčinou počátečního omezení. Tyto pocity nás obvykle opustí po pár kilometrech jízdy.

Pokud se však stane, že motooděv sice oblečete, ale k zapnutí vám chybí desítky centimetrů, pak nezbývá, než si nechat oděv upravit dle současných tělesných proporcí. Vyplatí se vám to zejména u kožených výrobků. U textilní produkce je většinou ekonomicky výhodnější malý oděv nabídnout někomu jinému a pořídit si nový. Informujte se v našem výrobním závodu o možnostech velikostních úprav.malá kombinéza

Jak ošetřit svrchní materiál motooděvu před prvním vyjetím z garáže?

Pokud jezdíte v kůži, pak si na kožený oděv sáhněte a pocitově zhodnoťte, zda je kůže vláčná nebo naopak tvrdá, vysušená. V druhém případě bude třeba kůži ošetřit, namazat vyživujícím krémem, kterým vpravíme do pórů potřebné živiny a oděv se tak dostane opět do správné kondice. Doporučujeme například Balzám na kůži.  

Jak kůži, tak i textil je vhodné před prvním jarním vyjetím naimpregnovat, což posléze zabrání usazování nečistot z ovzduší. Doporučujeme například Impregnaci.

Jak se chránit proti jarnímu chladu?

Jarní vyjížďky nebudou moc teplé. I přes sluneční paprsky je vzduch stále studený a my budeme při jízdě pociťovat větší chlad. Vepněte proto všechny oteplené vložky, softshelové bundy a membrány proti dešti a větru. Je váš motooděv určen zejména na letní sezónu a máte ho pěkně upnutý na těle jako například perforovanou koženou sportovní kombinézu? Pak pro docílení ochrany před chladem musíte správně vrstvit.

Jako vrstvu k tělu použijte funkční prádlo s příměsí vlny tzv. Merino. Určitě si neberte funkční prádlo s označením Cool, jehož účel je vaše tělo naopak chladit.funkční prádlo

Pod horní část kombinézy můžete dostat softshelovou bundu PRIA, která je konstrukcí střihu velmi přiléhavá a výborně slouží jako ochrana před větrem. Jako horní vrstvu použijte samostatnou nepromokavou bundu, která neprofoukne a zabrání vniknutí vlhkosti. Pokud máte kombinézu s hrbem (chránič krčních obratlů), použijte nepromok s označením Racing.

Nezapomeňte i na drobné doplňky, které zahřejí určité části těla ...

Přejeme vám krásnou motocyklovou sezónu 2021, plnou slunečních dnů, čistých silnic, ohleduplných řidičů a vždy bezpečný návrat domů. velikonoce_01velikonoce_02

velikonoce_03


Mohlo by vás zajímat: Ohlédnutí za Motosalonem 2020 • Novinky v kolekci 2021